Idag tänkte jag dela med mig av två favoriter från Benefits sortiment, High Beam och Moon Beam. Det är flytande highlighters som ger dig den där lystern du ser på varenda kändis och modell på röda mattan.
Första gången jag köpte dessa två var för 5 år sen på Sephora i New York. Sen dess har det blivit flera omköp bara för att de är så bra, för mig är de båda verkligen ett måste i jobbkitet.
Vilken av färgerna man väljer är en smaksak, men High Beam har en kall rosa ton som kan skära sig ifall man är väldigt varm i hudtonen. Då är det bättre att istället välja Moon Beam som har en varm bas.
För att få lyster på highlightpunkterna:
- Klicka ut lite produkt på handryggen.
- Med hjälp av fingertopparna eller en borste applicerar du punktvis på kindbenen, högsta punkten under ögonbrynen, näsryggen och amorbågen.
- Under sommartid är det också väldigt fint att applicera på nyckelbenen.
- Tona ut ordentligt.
För att få lyster i hela ansiktet:
- Klicka ut lite produkt på handryggen. Klicka sedan ut din flytande foundation bredvid.
- Med en borste eller med fingrarna blandar du sedan ihop de båda produkterna.
- Applicera som vanligt över hela ansiktet.
- Fixera med en setting-spray.
4 Comments
åh älskar benefit!! tyvärr så bor jag där det inte finns, eller ja, de finns typ bara på Sephora här i Sverige och närmsta Sephora är i Malmö på Emporia. Måste dit igen och köpa massvis med produkter att testa, sen får jag beställa på hemsidan hehe ;)
Visst är det tråkigt när produkter är svåra att få tag på! Ebay är ett bra ställe att få tag i det annars :-) Kram
Åh vad spännande! Trodde först det var nagellack! Men de verkar ju toppenbra!
http://ehmsii.blogg.se
Bra tips! Är alltid bra med tips på hur man ska applicera produkterna!